Pielęgnacja SHIH TZU

 
Pielęgnacja naszego psiaka, powinna być przede wszystkim systematyczna. I to nie jest istotne, czy będziemy z nim jeździć na wystawy, czy nie. Jednakże piesek wystawowy wymaga troszkę więcej zachodu. Musimy przede wszystkim zaopatrzyć się w dobre kosmetyki (nazwy podam pod tekstem), w miarę dobrą szczotkę, grzebień oraz troszkę cierpliwości.
Oczy przemywamy codziennie, uszy czyścimy 1-2 razy w tyg-w odpowiednie preparaty zaopatrzymy się na wystawach, w sklepach zoologicznych lub u weterynarza. Pazurki obcinamy w miarę potrzeby. Należy również systematycznie usuwać włoski z uszów oraz przycinać włoski pod łapami-równo z opuszkami. Pamietajmy o czyszczeniu gruczołów okołoodbytowych-tutaj pomoże nam weterynarz. Gdy już będziemy wiedzieć w jaki sposób, możemy to robić sami, najlepiej podczas kapieli.
Psiaka kapiemy średnio co dwa tygodnie (tego obciętego co miesiąc) pamiętając o dobrych kosmetykach. Na tym raczej nie oszczędzajmy. Po każdej kąpieli zawijamy pieska w ręcznik, żeby usunąć nadmiar wody i suszymy suszarką.
Mając psa wystawowego na czas między wystawami musimy zabezpieczyć jego ciągle rosnący włos. Jestem zwolenniczką papilotowania, chociaż znam tez hodowców, którzy tylko podwiązują.
Które firmy z kosmetykami polecam??? Może napiszę, z których jestem zadowolona. Zwróćcie uwagę na EHASO, SHOW TECH, BIO GROOM, ALL SYSTEM, LASER LITES, PLUSH PUPPY.

Pamietajmy jednak, że ogromną skarbnicą wiedzy powinny być Wasi hodowcy, czyli ludzie, od których macie Waszego SHIH TZU. Z każdym problemem odnośnie pielęgnacji (i nie tylko) powinniście móc się do nich zwrócić. Ja takich, na szczęście, mam…